پیش بینی مسابقات فوتبال با میلیون ها ریال جایزه در سایت بی طرف
شنبه 2 خرداد‌ماه سال 1388

Jack Lemmon

 

جک لمون متولد بوستون ماساچوست آمریکا و تحصیلکرده دانشگاه هاروارد است. بازیگری که محبوب همگان بود و وارن کووان مدیر برنامه های او می گوید که حتی در زندگی خصوصی نیز بسیار شرافتمند بود. جک لمون با نام کامل وحقیقی جان اولر لمون در یک خانواده بالنسبه مرفه در ۸فوریه ۱۹۲۵ به دنیا آمد و پس از پایان تحصیلاتش به نیروی دریایی پیوست. اما تا پایان درآن جا ماندنی نشد و به نیویورک رفت و درآن جا هنرپیشه شد. او در بیش از ۶۰فیلم بازی کرد که کمدی های متنوع وحتی اسلپ استیک را شامل می شد او درکارهای درام نیز شرکت کرد اما همان طور که قبلاً گفتیم اوج مهارت وی در کمدی هایی بود که پیرامون آدم هایی عادی ساخته می شد جک لمون کاندیدای ۸جایزه اسکار شد و دوتای آنها را برد.

http://www.nndb.com/people/714/000026636/jack-lemmon-hs.jpg

اولی درسال ۱۹۵۵ حاصل آمد و اسکار نقش دوم مرد و برای فیلم «میستر رابرتز» بود دومی ، یک اسکار نقش اول مرد بود که برای فیلم «ببر را نگه دار» درسال ۱۹۷۳ به وی تعلق گرفت. جک لمون حتی برای بازی در فیلم «گمشده» کار سال ۱۹۸۲ «کاستاگاوراس» یونانی نیزکه یک اثر سیاسی بود وناراحتی های یک پدر را بخاطر ناپدیدشدن پسرش درناآرامی های سیاسی شیلی پس ازکودتای نظامی سال ۱۹۷۳ این کشور نشان می داد و او را روبروی سیسی اسپیسک قرار داده بود، از سوی کارشناسان تحسین شد بخاطر همین نقش جک لمون برای هشتمین بار کاندیدای اسکار شد که البته آن را نبرد اما جایزه بهترین بازیگر مرد را در جشنواره معتبر کن فرانسه به خود اختصاص داد. با این همه آنچه بیش از هرچیزی درارتباط با جک لمون دریادها مانده ، همکاری بسیار مثمر وی با بیلی وایلدر فیلمساز بزرگی است که درسال2002 در ۹۶سالگی دارفانی را وداع گفت. این دو در ۷فیلم با یکدیگر همکاری کردند و طی این دوره بود که زوج هنری لمون و والتر ماتائو به تصمیم وایلدر و با اقدام و انتخاب وی شکل گرفت واین دو مجموعاً در ۸فیلم کنار یکدیگر به بازی پرداختند و زوج بسیار جذابی را به وجود آوردند. درهمه حال هردو بازیگر به هنرپیشه های محبوب وایلدر بدل شدند و خوب به جنس فیلم های درخشان وی می خوردند ومناسب با اندیشه های خاص وی بودند نقش های معروف جک لمون در فیلم های بیلی وایلدر شامل «بعضی ها داغش را دوست دارند محصول ۱۹۵۹ و در کنار تونی کرتیس و مریلین مونرو، «آپارتمان» به سال ،۱۹۶۰ «ایرما لادوس» (۱۹۶۳) و «فورچون کوکی درسال ۱۹۶۶ می شد که این آخری، نخستین همکاری لمون با ماتائو را شکل داد و ماتائو بخاطر نقشش درهمین فیلم یک جایزه اسکار نقش دوم را به دست آورد. لمون و ماتائو درسالهای ۱۹۷۴ و ۱۹۸۱ در فیلم های «صفحه اول» و «بادی بادی» نیز زیر نظر وایلدر درکنار یکدیگر ظاهر شدند وحتی در پیری و در سالهای ۱۹۹۳ و ۱۹۹۵ در فیلم های «پیرمردهای غرغرو» یک و دو و در سال ۱۹۹۸ در «زوج عجیب ۲» نیز این همکاری را تجدید کردند و البته دور از حیطه وایلدر که درسال ۱۹۸۱ از فیلمسازی کنار کشیده بود شرلی مک لین که در «آپارتمان» و «ایرما لادوس» زیر نظر وایلدر بزرگ کنار لمون به بازی پرداخته بود ، درباره لمون گفته است : لمون بازیگر بزرگی بود که جایش قابل پرکردن نیست. او خودش را کاملاً درنقش مطروحه نقاشی و حل می کرد و تبدیل به خود هنر می شد. جک لمون حتی در سالهای آخرعمرش از حجم بازیگری و کارهایش اصلاً نکاست و باز در فیلم های متعددی ظاهر می شد وحتی در تلویزیون هم درخشید و درسال ۲۰۰۰ بخاطر بازی در فیلم تلویزیونی «سه شنبه ها با موری» جایزه امی (اسکار تلویزیونی ) را تصاحب کرد و درهمین مدیوم در فیلم هایی چون بازسازی «۱۲مرد خشمگین » نیز ظاهر شد. لمون از ۱۹۴۹ وارد سینما شد اما به سال ۱۹۵۴ و با بازی در دو فیلم جودی هالیدی نزد سینماروها شناسایی شد. نام این فیلم ها «ممکن است برای تو اتفاق بیفتد» و «فیفت» بودند. به واقع درمیان بازیگران فقط جک نیکولسون ، اسپنسر تریسی و لارنس اولیویه توانسته اند بیشتر از لمون کاندیدای اسکار شوند. خود وی درمصاحبه ای گفته بود: من خوش اقبال بوده ام، بشدت کار کرده ام و اوضاع مساعد از آب درآمده است.

دهنک ازادیا که در فیلم «سه شنبه ها با موری » نقش پسر جک لمون را بازی کرده است ، می گوید: لمون شخصیتی گرم و زنده داشت واین را از دور هم می توانستید حس کنید. کوین اسپیسی دارنده ۲جایزه اسکار در اواخر مارس ۲۰۰۰پس از بردن دومین اسکارش بخاطر ایفای نقش کاراکتر روانی لستر برنهام درفیلم «زیبای آمریکایی » درتقدیر مجدد از جک لمون گفت: لمون واقعاً یک الگوی مناسب برای ایفای این نقش و نوع بازی اش برای چنین نقشی ، یک راهنمای خوب فراروی من بود. در توضیح باید گفت ارتباط طولانی مدت اسپیسی و لمون از ۱۳سالگی اسپیسی شروع شد. زمانی که اسپیسی درچنین سن و سالی در یک سمینار هنری نوجوانان شرکت کرد و لمون به عنوان ناطق آن سمینار او و همتاهایش را به کار هرچه بیشتر وشجاع بودن تشویق کرد و با آنها رودر رو سخن گفت و در سال ۱۹۹۸ نیز وینگ ریمز پس از دریافت جایزه گولدن گلاب (کره طلایی ) بهترین بازیگر مرد دریک مینی سریال تلویزیونی ناگهان زیر گریه زد و از لمون دعوت کرد به صحنه بیاید و سپس از فرط ارادت جایزه اش را به وی اهدا کرد
پیشتر از حضور لمون در برخی نقش های جدی سخن گفتیم ودراین راستا باید بیفزاییم که وی درسال ۱۹۷۹ روبروی جین فاندا در «چاینا سیندروم به سال ۱۹۹۲ مقابل ال پاچینو در «گلن گاری گلن راس» و درهمان سال در جمع بازیگران شاخص و پرشمار فیلم درخشان «بازیگر»، کار رابرت التمن ظاهر شد. درهمه حال آنچه وی را شاخص می کرد، حس قوی اش و رفتاری بود که انگار از فی البداهه سازی وی شکل می گرفت و شور و شوقی در او بود که فقط در زنده ترین و پرانرژی ترین و خوشبین ترین آدمها می شد آن را نشان کرد در «بعضی ها داغش را دوست دارند»، او و تونی کرتیس از ترس یک سری گانگستر بی رحم خودشان را به شکل زن درمی آورند و با یک گروه موزیسین زن طی یک سفر همراه می شوند . در «آپارتمان» او مجبور است شبها به پارک برود و از سرما مثل بید بلرزد تا رئیس اداره اش بتواند درمحل سکونت او رفاه داشته باشد. در «ایرما لادوس» او یک پلیس در شهرپاریس است که بخاطر صداقتش از کار اخراج و با یک زن ماجراجو (شرلی مک لین) آشنا می شود. در «زوج عجیب» و درکنار والتر ماتائو و همچنین در «فورچون کوکی » باز در کنار همین بازیگر او مردی است که هرگز نمی تواند با سیاستهای ریاکارانه دوست نزدیکش کنار بیاید. در «زوج عجیب» که محصول ۱۹۶۸ است، جک لمون فلیکس انگر است و والتر ماتائو اسکارمدیسون و نقش های آنان دراین فیلم چنان بارز است و حتی اسم کاراکتر آنها پس از ۳۲سال کاملاً در اذهان زنده و جاری است لمون می توانست درهرصحنه، با نگاه مات و ظاهراً گیج اما به واقع هوشمندانه خود ، از هراتفاقی درسناریو برای عمده کردن و بزرگ جلوه دادن آن بهره گیرد. در «اوانتی » کارسال ۱۹۷۶ بیلی وایلدر ، حتی گاه بازی و کاراکتر لمون به انیمیشن تبدیل می شود و آن چنان شیرین و شل در نقش فرو می رود که بیننده از راحت بودن او احساس خوشی می کند. دراین فیلم لمون یک تاجر است که عشق و زندگی شیرینی را در ا یتالیا می یابد. لمون تخصص عجیبی در کارکردن روی چیزهای مسخره و فانتزی در سناریو داشت و می توانست با فیزیک صورتش احساس مسخرگی را به تماشاگران منتقل کند و بدون لب بازکردن با آنها حرف بزند. بد نیست بگوییم جک لمون در فیلم های دیگری مثل «روزهای گل سرخ» (۱۹۶۲)، «زیر درخت یام یام» (۱۹۶۳) ، «مسابقه بزرگ» (۱۹۶۵) ، «چگونه همسرتان را بکشید» (۱۹۶۵)، «دیوانه های اوریل» (۱۹۶۹)، «الکس و کولی » (۱۹۷۶) ، «پدر» (۱۹۸۹)، «جی.اف.کی» (۱۹۹۱)، «برش های کوتاه» (۱۹۹۳) ، «هملت» (۱۹۹۶) ، «در دریا» (۱۹۹۷) و «افسانه بگرونس» (۲۰۰۰) نیز شرکت جست اما تصویری که از او در ذهن مانده، همان تصویر پرشور و سالم دهه های ۱۹۵۰ تا 1970است موقعی که لمون مرکز ثقل هرفیلمی بود که درآن شرکت می جست و فقط جذابیت منفی والتر ماتائو با آن برابری می کرد.
لمون در سال 2001 بر اثر ابتلا به سرطان در گذشت. 

 

 جوایز: 

برنده اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد در سال۱۹۷۳ برای فیلم  (Save the Tiger) 

برنده اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد در سال۱۹۵۵ برای فیلم ( Mister Robert)  

۸ بار نامزد دریافت جایزه اسکار 

جایزه بهترین بازیگر مرد جشنواره  کن در سال ۱۹۸۲ برای فیلم  گمشده»    

 جایزه امی (اسکار تلویزیونی ) در سال ۲۰۰۰  برای فیلم «سه شنبه ها با موری»

و ۵۰ جایزه مختلف از دیگر جشنواره ها                                                                         

The image “http://www.prendergastlibrary.org/Extra!Extra!/Lucy/jack%20lemmon.jpg” cannot be displayed, because it contains errors.

فیلمشناسی کامل آثار: 

Actor:
 1. The Legend of Bagger Vance (2000) (uncredited) .... Narrator / Old Hardy Greaves
 2. Tuesdays with Morrie (1999) (TV) .... Morrie Schwartz
  ... aka Oprah Winfrey Presents: Tuesdays with Morrie (USA: complete title)
 3. "Chicken Soup for the Soul" (1999) TV series (unknown episodes)
 4. Inherit the Wind (1999) (TV) .... Henry Drummond
 5. The Odd Couple II (1998) .... Felix Ungar
  ... aka Neil Simon's The Odd Couple II
 6. Puppies for Sale (1998) .... Pet Shop Owner
 7. The Long Way Home (1998) (TV) .... Thomas Gerrin
 8. 12 Angry Men (1997) (TV) .... Juror #8
 9. Out to Sea (1997) .... Herb Sullivan
 10. "The Simpsons" .... Frank Ormand (1 episode, 1997)
      - The Twisted World of Marge Simpson (1997) TV episode (voice) .... Frank Ormand
 11. Hamlet (1996) .... Marcellus
  ... aka William Shakespeare's Hamlet (USA: complete title)
 12. My Fellow Americans (1996) .... President Russell P. Kramer
 13. A Weekend in the Country (1996) (TV) .... Bud Bailey
 14. Getting Away with Murder (1996) .... Max Mueller / Karl Luger
 15. Grumpier Old Men (1995) .... John Gustafson
  ... aka Grumpy Old Men 2
 16. The Grass Harp (1995) .... Dr. Morris Ritz
 17. Grumpy Old Men (1993) .... John Gustafson
 18. A Life in the Theater (1993) (TV) .... Robert
  ... aka A Life in the Theatre (UK)
 19. Short Cuts (1993) .... Paul Finnigan
 20. Glengarry Glen Ross (1992) .... Shelley Levene
  ... aka Glengarry Glen Ross (Australia)
 21. For Richer, for Poorer (1992) (TV) .... Aram Katourian
  ... aka Father, Son and the Mistress
 22. JFK (1991) .... Jack Martin
  ... aka JFK (France)
  ... aka JFK - Affaire non classée (France: poster title)
 23. Dad (1989) .... Jake Tremont
 24. The Murder of Mary Phagan (1988) (TV) .... Gov. John Slaton
 25. Long Day's Journey Into Night (1987) (TV) .... James Tyrone Sr.
 26. That's Life! (1986) .... Harvey Fairchild
  ... aka Blake Edwards' That's Life!
 27. Maccheroni (1985) .... Robert Traven
  ... aka Macaroni (International: English title) (USA: video title)
 28. Mass Appeal (1984) .... Father Tim Farley
 29. Missing (1982) .... Ed Horman
 30. Buddy Buddy (1981) .... Victor Clooney
 31. Musical Comedy Tonight II (1981) (TV)
  ... aka Sylvia Fine Kaye's Musical Comedy Tonight II (USA: complete title)
 32. Tribute (1980) .... Scottie Templeton
  ... aka Un fils pour l'été (Canada: French title)
 33. The China Syndrome (1979) .... Jack Godell
 34. Airport '77 (1977) .... Capt. Don Gallagher
  ... aka Airport 1977 (International: English title: informal title)
 35. Alex & the Gypsy (1976) .... Alexander Main
  ... aka Love and Other Crimes
 36. The Entertainer (1976) (TV) .... Archie Rice
 37. La polizia ha le mani legate (1975) (voice) .... Narrator
  ... aka Killer Cop
  ... aka Portrait of a 60% Perfect Man
  ... aka The Police Can't Move
 38. The Prisoner of Second Avenue (1975) .... Mel Edison
 39. The Front Page (1974) .... Hildy Johnson
 40. Wednesday (1974) .... Jerry Murphy
 41. Get Happy (1973) (TV) .... Host
 42. Save the Tiger (1973) .... Harry Stoner
 43. Avanti! (1972) .... Wendell Armbruster, Jr.
  ... aka Che cosa è successo tra mio padre e tua madre? (Italy)
 44. The War Between Men and Women (1972) .... Peter Edward Wilson
 45. Kotch (1971) (uncredited) .... Sleeping bus passenger
 46. The Out of Towners (1970) .... George Kellerman
  ... aka The Out-of-Towners (USA: poster title)
 47. The April Fools (1969) .... Howard Brubaker
 48. The Odd Couple (1968) .... Felix Ungar
 49. There Comes a Day (1968)
 50. Luv (1967) .... Harry Berlin
 51. The Fortune Cookie (1966) .... Harry Hinkle
  ... aka Meet Whiplash Willie (UK)
 52. The Great Race (1965) .... Prof. Fate
  ... aka Blake Edwards' The Great Race (UK: complete title) (USA: complete title)
 53. How to Murder Your Wife (1965) .... Stanley Ford
 54. Good Neighbor Sam (1964) .... Sam Bissel
 55. Under the Yum Yum Tree (1963) .... Hogan
 56. Irma la Douce (1963) .... Nestor Patou / Lord X
 57. Days of Wine and Roses (1962) .... Joe Clay
 58. The Notorious Landlady (1962) .... William 'Bill' Gridley
 59. The Wackiest Ship in the Army (1960) .... Lt. Rip Crandall
 60. Le voyage en ballon (1960) (voice) .... Narrator
  ... aka Stowaway in the Sky
 61. The Apartment (1960) .... C.C. Baxter
 62. It Happened to Jane (1959) .... George Denham
  ... aka Jane from Maine (USA)
  ... aka Twinkle and Shine (USA: reissue title)
 63. "Frontier Justice" .... Cass Kendall (1 episode, 1959)
      - The Three Graves (1959) TV episode .... Cass Kendall
 64. Some Like It Hot (1959) .... Jerry - 'Daphne'
 65. "Playhouse 90" .... David Poole / ... (2 episodes, 1957-1959)
      - Face of a Hero (1959) TV episode .... David Poole
      -
  The Mystery of Thirteen (1957) TV episode .... Dr. Billy Palmer
 66. Bell Book and Candle (1958) .... Nicky Holroyd
  ... aka Bell, Book and Candle (USA: poster title)
 67. "Goodyear Theatre" .... Charles Dickens / ... (4 episodes, 1957-1958)
  ... aka "Award Theatre" (USA: syndication title)
  ... aka "Golden Years of Television" (USA: cable TV title)
      - Disappearance (1958) TV episode .... Henry Coyle
      -
  The Victim (1958) TV episode
      -
  Voices in the Fog (1957) TV episode .... Dr. Cameron
      -
  Lost and Found (1957) TV episode .... Charles Dickens
 68. "Alcoa Theatre" .... Edward King / ... (5 episodes, 1957-1958)
      - Disappearance (1958) TV episode .... Henry Coyle
      -
  Most Likely to Succeed (1958) TV episode .... Steve Tyler
      -
  Loudmouth (1958) TV episode .... Wally Mall
      -
  The Days of November (1958) TV episode .... Lieutenant Tony Crawford
      -
  Souvenir (1957) TV episode .... Edward King
 69. Cowboy (1958) .... Frank Harris
 70. Operation Mad Ball (1957) .... Pvt. Hogan
 71. Fire Down Below (1957) .... Tony
 72. "Zane Grey Theater" .... Cass Kendall (1 episode, 1957)
  ... aka "Dick Powell's Zane Grey Theater" (USA: complete title)
  ... aka "The Westerners" (USA: rerun title)
      - Three Graves (1957) TV episode .... Cass Kendall
 73. You Can't Run Away from It (1956) .... Peter Warne
 74. "Ford Star Jubilee" .... John Wilkes Booth (1 episode, 1956)
      - The Day Lincoln Was Shot (1956) TV episode .... John Wilkes Booth
 75. My Sister Eileen (1955) .... Robert 'Bob' Baker
 76. Mister Roberts (1955) .... Ens. Frank Thurlowe Pulver
 77. Three for the Show (1955) .... Martin 'Marty' Stewart
 78. Phffft (1954) .... Robert Tracey
 79. "The Ford Television Theatre" .... Barney Evans (1 episode, 1954)
  ... aka "Ford Theatre" (USA: short title)
      - Marriageable Male (1954) TV episode .... Barney Evans
 80. It Should Happen to You (1954) .... Pete Sheppard
 81. "The Road of Life" (1954) TV series .... Surgeon
 82. "Campbell Playhouse" (1 episode, 1953)
  ... aka "Campbell Soundstage" (USA: new title)
  ... aka "Campbell Summer Soundstage" (USA: new title)
      - One Swell Guy (1953) TV episode
 83. "Medallion Theatre" (1 episode, 1953)
      - The Grand Cross of the Crescent (1953) TV episode
 84. "Lux Video Theatre" .... Alfred Fishkettle (1 episode, 1953)
  ... aka "Summer Video Theatre" (USA: summer title)
      - The Ascent of Alfred Fishkettle (1953) TV episode .... Alfred Fishkettle
 85. "Armstrong Circle Theatre" (2 episodes, 1951-1953)
      - The Checkerboard Heart (1953) TV episode
      -
  Last Chance (1951) TV episode
 86. "Robert Montgomery Presents" (2 episodes, 1952-1953)
  ... aka "Lucky Strike Theater"
  ... aka "Montgomery's Summer Stock"
  ... aka "The Robert Montgomery Summer Theater"
      - Dinah, Kip, and Mr. Barlow (1953) TV episode
      -
  Mr. Dobie takes a Powder (1952) TV episode
 87. "Kraft Television Theatre" (5 episodes, 1949-1953)
  ... aka "Kraft Mystery Theatre" (USA: new title)
  ... aka "Kraft Theatre" (USA: new title)
      - Snooksie (1953) TV episode
      -
  Duet (1953) TV episode
      -
  The Easy Mark (1951) TV episode
      -
  The Fortune Hunter (1951) TV episode
      -
  Whistling in the Dark (1949) TV episode
 88. "Heaven for Betsy" (1952) TV series .... Pete Bell
 89. "The Frances Langford-Don Ameche Show" (1951) TV series .... Newlywed (1951-1952) (in 'The Couple Next Door' sketches)
 90. "Danger" (1 episode, 1951)
      - Sparrow Cop (1951) TV episode
 91. "The Web" (1 episode, 1951)
      - Cops Must Be Tough (1951) TV episode
 92. "Pulitzer Prize Playhouse" (1 episode, 1951)
      - The Happy Journey (1951) TV episode
 93. "Studio One" (2 episodes, 1949-1950)
  ... aka "Studio One Summer Theatre" (USA: summer title)
  ... aka "Studio One in Hollywood" (USA: new title)
  ... aka "Summer Theatre" (USA: summer title)
  ... aka "Westinghouse Studio One" (USA)
  ... aka "Westinghouse Summer Theatre" (USA: summer title)
      - The Wisdom Tooth (1950) TV episode
      -
  June Moon (1949) TV episode
 94. "That Wonderful Guy" (1949) TV series .... Harold
 95. The Lady Takes a Sailor (1949) (uncredited) .... Plasterer
 96. "Suspense" (1 episode, 1949)
      - The Gray Helmet (1949) TV episode
 97. "The Philco Television Playhouse" (1 episode, 1949)
  ... aka "Arena Theatre" (USA: new title)
  ... aka "Repertory Theatre" (USA: new title)
  ... aka "The Philco-Goodyear Television Playhouse" (USA: new title)
      - Pride's Castle (1949) TV episode  

منابع http://nimvar.mihanblog.com 

http://www.imdb.com